5 sposób na łączenie podejścia NVC ze świadomością ciała

Ruch zawsze był i jest w jakiś sposób obecny w moim życiu. Jest to jednak ruch ustrukturowany, z góry założonymi zasadami jak należy się ruszać, aby wpisać się w dany nurt: taniec towarzyski, łacina, flamenco, tango, ale też joga, rower czy jazda konna.

Ruch, który daje mi sprawność ciała i go tonizuje. Dwa lata temu poznałam jednak jak ruszać się, aby ruch ciała dawał sprawność i tonus ale też i harmonię mojemu umysłowi. Aby pomagał mi w budowaniu wewnętrznego spokoju i siły.

Od 10 lat poznaję podejście do komunikacji z samym sobą i innymi ludźmi Porozumienie bez Przemocy Marshalla B. Rosenberga– jak najbardziej werbalne ogarnianie tego, co myślę, czuję, potrzebuję i co zamierzam dalej z tym zrobić. 2 lata temu trafiłam najpierw na Movement Medicine, a potem na Ruch Autentyczny. Podejście, które traktują spontaniczny ruch jako sposób na poznanie siebie. I w końcu trafiłam na BodyNVC, dzięki Sabinie Geiger. Jej podejście pozwoliło mi na integrowanie werbalnej i niewerbalnej ścieżki. Na łączenie świadomości potrzeb z tym, co pokazuje mi moje ciało. Sabine łącząc swoją wiedzą z jako psychologa, z NVC, jak i 5 rytmów a także ćwiczeń opartych na gestach Miki Kashtan, tworzy przestrzeń do poznawania siebie i transformowania swoich lęków, silnych emocji, przekonań, nawyków, etc.

Z tych doświadczeń mam kilka praktyk, które pogłębiają mój kontakt z samą sobą i ze światem:

  • gdy nazywam uczucia i potrzeby, zatrzymuję się na chwilę i kilka razy biorę wdech i wydech, starając się je naprawdę poczuć, pobyć z nimi.
  • w ciągu dnia zatrzymuję się kilka razy, aby zobaczyć jak się ma moje ciało: jak siedzę? Jak stoję? Jak oddycham?
  • gdy wchodzę „ w buty drugiej osoby”, by lepiej zrozumieć jej perspektywę, próbuję przyjąć podobną postawę ciała jak ona i wówczas przygląda, się jej uczuciom i potrzebom
  • czasami gdy mam ochotę coś powiedzieć, po prostu milczę i obserwuję, co się dzieje
  • znajduję czas aby podziękować mojemu ciału, że (z)nosi moje czasami ciężkie myśli.

Spędź choćby jeden dzień, w czasie którego zrób każdą z tych praktyk i zobacz, co się będzie tego dnia działo w Twoim życiu.

W kwietniu 2018 r. Sabine Geiger przyjeżdża do Polski. W 2018 roku odbędą się również inne warsztaty łączące świadomość nonviolent i NVC. Wszystko to możesz znaleźć na stronie wydarzenia Nonviolent Transformation through Body and Movement.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s